Mezoterapia jest metodą stosowaną od lat w celu miejscowego leczenia zmian chorobowych lub ich profilaktyki. Zabieg polega na podawaniu małych ilości substancji leczniczej punkt po punkcie na określonym obszarze ciała za pomocą iniekcji.
MECHANIZM DZIAŁANIA
Mezoterapia ma wielostronne działanie. Preparat leczniczy podawany jest dokładnie tam gdzie powinien się znaleźć (dotyczy to zarówno okolicy ciała jak i głębokości wstrzyknięć). Gęste nakłuwanie skóry cienkimi igłami ma samo w sobie działanie stymulujące na produkcję fibroblastów.
Preparaty do zabiegów mezoterapii twarzy, szyi i dekoltu zawierają w swoim składzie głównie kwas hialuronowy i inne indywidualnie dobrane składniki takie jak witaminy A, C, E czy w substancje czynne pochodzące np. z alg i zielonej herbaty. Kwas hialuronowy będący głównym składnikiem koktajli mezoterapeutycznych jest również związkiem naturalnie występującym w naszej skórze. Kwas hialuronowy działa jak gąbka wiążąc w skórze wodę. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Dodatkowo dostarczane do skóry przy pomocy mezoterapii witaminy wykazują 100% swojej przewidzianej aktywności. Dzięki bezpośredniej drodze podania witaminy nie utleniają się i są w ilości wystarczającej do spowodowania zakładanych procesów takich jak zwiększenie produkcji kolagenu czy hamowanie reakcji wolnorodnikowych.
Już po pierwszym zabiegu widać poprawę wyglądu skóry. Jednak najlepsze efekty przynosi wykonanie serii kilku zabiegów. Ilość zabiegów oraz ich intensywność uzależniona jest od stanu skóry oraz oczekiwań pacjenta. W intensywnej fazie zaleca się wykonanie ok. 4 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych. W fazie podtrzymującej zaleca się 2-3 serie w roku.
Ze względu na możliwości i efekty końcowe mezoterapia jest jednym z podstawowych zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej.
Mezoterapia polega na ostrzyknięciu skóry głowy substancjami pobudzającymi wzrost i hamującymi wypadanie włosów. Zestaw preparatów do iniekcji dobierany jest indywidualnie dla kazdego pacjenta. Zabieg może mieć także charakter profilaktyczny. Przynosi nieocenione korzyści poprawy jakości włosów, zahamowania ich wypadania, a nawet odrostu nowych. Polecana jest zwłaszcza osobom mającym problemy z wypadaniem włosów i łysieniem. Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą co 0,5-1,5 cm. Nakłucia są mało bolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie miejscowe w sprayu.