IPL wykorzystuje zjawisko fotokoagulacji i selektywnej fototermolizy. Dzięki temu połączeniu możemy usuwać zmiany naczyniowe bez przerwania ciągłości skóry. Proces usuwania zmian naczyniowych odbywa się w ten sposób, że energia pochłaniana jest przez hemoglobinę, następnie zmienia się w ciepło i osiąga tak wysoką temperaturę, że koaguluje, ścina i niszczy od wewnątrz ściany naczyń krwionośnych. Tym, co podnosi rangę tego urządzenia jest fakt, że nie niesie ono ze sobą ryzyka powstawania szpecących blizn.
Efekty zabiegu zależą w dużej mierze od kalibru naczyń, ich gęstości i głębokości. Niektóre zmiany żylne na kończynach wymagają wielu naświetleń w ciągu kilku miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być mocno zaczerwieniona, a nawet może pojawić się strupek, który utrzymuje się zwykle około tygodnia.
Zaleca się powtarzanie zabiegu co 2 lub 3 tygodnie w serii 3-5 zabiegów. Aby zapobiec tworzeniu się podobnych zmian w przyszłości zaleca się profilaktykę w postaci kremów ochronnych i zabiegów kosmetycznych wzmacniających naczynia.